ارتباط با فرمانده

امر به معروف و نهی از منکر

دراین مراسم ازده نفر ازدانش آموزان مدارس شهرستان که درزمینه امربه معروف ونهی ازمنکر فعالیت داشتند ت
پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص): فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، بر لزوم فعا
پایگاه اظلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): همایش ملی تذکر لسانی با حضور فرمانده ناحیه و امام جمعه شهر
بسیج عشایر: نشست بصیرتی باموضوع استکبارستیزی وآسیب های ماهواره با حضور خواهران بسیجی پایگاه ام البنی

مقاله

این مطلب ۲۳ بار خوانده شده
با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی

برنامه های فاز اجرایی پروژه توانمندسازی جوامع روستایی آغاز خواهد شد

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): فاز دوم طرح توانمند سازی جوامع روستایی در راستای مدیریت منابع طبیعی توسط مهندسین کشاورزی به اتمام رسید.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی کرمانشاه؛ دکتر عبدالحمید پاپ زن مجری پروژه طرح توانمند سازی جوامع روستایی و استاد دانشگاه رازی در گفتگو با خبرنگار سازمان گفت: به دنبال تصویب پروژه توانمندسازی جوامع محلی و منابع طبیعی پایدار در چهارده شهرستان استان کرمانشاه این پروژه از آذر ماه سال۹۳ برنامه های خود را با همکاری منابع طبیعی و آبخیزداری استان، آغاز نمود.

وی خاطر نشان کرد: سه مفهوم محوری که در بحث توانمندسازی جوامع محلی مورد توجه این پروژه می باشد عبارتنداز: معیشت پایدار جوامع روستایی، منابع طبیعی پایدار و بالاخره مدیریت یکپارچه و انسجام سازمانی.

دکتر پاپ زن افزود: برای رسیدن به اهداف طرح، مهندسین ترویج و توسعه کشاورزی دانشگاه رازی از تکنیکهای مشارکتی استفاده نمودند که محوریت تمام تکنیکهای ۲۰ گانه بر مشارکت مستقیم مردم استوار می باشد.

وی ضمن اشاره به ترکیب اعضای گروه و نحوه عملکرد آنها، یادآورشد: تیم های سازماندهی شده مرکب از یک دانشجوی دکترای توسعه روستایی و یا ترویج کشاورزی به عنوان سرپرست تیم و دو نفر دانشجوی دکتری و یا ارشد در همین رشته ها به عنوان عضو انتخاب و کار خود را آغاز کردند و تیم زیر نظر یک عضو هیات علمی کشاورزی و منابع طبیعی قرار گرفت.

اعضای هیات علمی نیز با مجری پرژه و کارشناسان منابع طبیعی در تعامل و ارتباط بودند. سرپرستان گروه ها در فضای یافته ها، تجربه ها و مشکلات را با یکدیگر مبادله می نمودند که این روش نیز در حد زیادی بر کیفیت انجام کار و انتقال دانش و تجربه اعضاء تیم کمک نماید .

دکتر پاپ زن افزود: در اجرای بسیاری از تکنیک ها، منتخب مردم و افراد کلیدی با شیوه گلوله برفی یا (snow ball) انتخاب می شوند و مورد مشارکت واقع می گردد. قدم زدن در روستا(transact) توسط تیم انجام شد تا دریافت بهتری از واقعیتهای موجود مدنظر تیم صورت گیرد.

وی به بخشی از فعالیتهای انجام شده در طرح اشاره کرد و گفت: از جمله این فعالیتها، پیگیری سوخت، سرعت بخشی در اجرای پروژه های آب سالم و بهداشتی برای شرب، سرعت بخشی به اجرای برخی از پروژه های در حال انجام، اجرای عملیات کاشت گیاهان مرتعی، تأمین برخی از گونه های گیاهی مورد درخواست مردم مثل یونجه دیم، برنامه ریزی جهت استفاده از انرژی خورشیدی از طریق تهیه و تدارک آبگرمکن های خورشیدی توسط منابع طبیعی استان، بسترسازی برای ایجاد حصار و درختکاری اطراف قبرستان در یکی از روستاها با حمایت منابع طبیعی ، اجرای کامل کاشت ۳۰ هکتار از اراضی مرتعی در یکی از روستاها در قالب طرح احیای مراتع  و برخی از اقدامات دیگر است.

دکتر عبدالحمیدپاپ زن در خاتمه گفت: معتقدم که این پروژه به گونه ای تدوین و ساماندهی شده است که در نوع خود در کشور بی نظیر است و امید می رود در زمان کوتاهی آوازه موفقیت آن به سایر استانها و کشور برسد و استان کرمانشاه به عنوان پیشقراول این پروژه منحصر بفرد در راستای توانمندسازی جوامع محلی و نیز توسعه واقعی روستایی پرچمدار این حرکت بزرگ در کشور باشد .

گفتنی است  فاز اول این پروژه "طراحی برنامه ی اقدام" بوده که در تابستان ۹۳ به انجام رسید. و فاز سوم(اجرایی) در آینده نزدیک با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی در استان کرمانشاه شروع خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.