ارتباط با فرمانده

امر به معروف و نهی از منکر

دراین مراسم ازده نفر ازدانش آموزان مدارس شهرستان که درزمینه امربه معروف ونهی ازمنکر فعالیت داشتند ت
پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص): فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، بر لزوم فعا
پایگاه اظلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): همایش ملی تذکر لسانی با حضور فرمانده ناحیه و امام جمعه شهر
بسیج عشایر: نشست بصیرتی باموضوع استکبارستیزی وآسیب های ماهواره با حضور خواهران بسیجی پایگاه ام البنی

مقاله

این مطلب ۱۸ بار خوانده شده
دکتر سیفعلی مطرح کرد:

سهل‌انگاری و انگیزه سودجویی دو عامل آتش سوزی جنگلهای زاگرس

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): مسئول سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: عاملان واقعی آتش‌سوزی‌ها باید هر چه سریعتر مشخص شوند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) دکتر سیفعلی در خصوص علل آتش سوزی جنگلهای زاگرس اظهار داشت: این افزایش موارد آتش سوزی به فاصله چند روز و در این حجم گسترده، فرضیه غیر عمدی بودن آن را کم رنگ می‌کند و خبر از وجود انگیزه‌هایی برای آتش زدن عمدی جنگل‌ها، این سرمایه‌های عظیم و ارزشمند کشور می‌دهد، بنابراین به دست آوردن ذغال مرغوب درخت بلوط، یکی از علت‌های اصلی آتش زدن این جنگل‌ها  است.

وی  با اشاره به افزایش قیمت ذغال و مرغوبیت ذغال درخت بلوط، اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد سودجو با این انگیزه اقدام به آتش زدن جنگل‌ها و بویژه جنگل‌های بلوط کرده‌اند و باید در زمینه پیشگیری از این سودجویی هر چه سریعتر چاره‌اندیشی شود.

وی افزود: در حال حاضر قیمت ذغال افزایش یافته و یکی از مرغوبترین ذغال‌ها نیز ذغال درخت بلوط است و همین امر انگیزه‌ای برای سودجویان در جهت آتش‌زدن جنگل‌های بلوط شده است

دکتر سیفعلی به علل دیگر هم اشاره کرد و افزود: در موارد دیگر نیز علت، سهل‌انگاری در خاموش کردن آتشی که در طبیعت درست کرده‌اند و یا انداختن ته سیگار روشن خود در طبیعت موجب آتش زدن جنگل می‌شوند.

دکتر سیفعلی جنگل‌ها و مراتع را منابع ارزشمند و سرمایه‌های گرانبهای هر کشور عنوان کرد و افزود: نیاز است بیش از اینها در زمینه مراقبت و حفظ این سرمایه‌های ارزشمند اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود چرا که این درختان سرمایه‌های ۵۵۰۰ ساله دیار زاگرس نشینان هستند  زبانه های آتش درختان بلوط، بیشتر دل آدم را می‌سوزاند.

وی با انتقاد از وضعیت تجهیزات نیروهای امدادی در مهار آتش جنگل‌ها اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از آتش سوزی جنگل‌ها در ارتفاعات و بر روی تپه‌ها است و قطعا در صورت عدم وجود بالگرد، حمل کپسولهایی که بین ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم وزن دارند و بردن این کپسول ها به ارتفاعات دشوار بوده و فرصت زیادی را از نیروهای امدادی جهت خاموش کردن هر چه سریعتر آتش می‌گیرد.

وی در خاتمه گفت: این حوادث پی‌در پی زنگ هشداری است که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود و می‌طلبد که بررسی و علت یابی در خصوص آن صورت گیرد و عاملان واقعی این آتش‌سوزی‌ها هر چه سریعتر مشخص شوند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.