ارتباط با فرمانده

امر به معروف و نهی از منکر

دراین مراسم ازده نفر ازدانش آموزان مدارس شهرستان که درزمینه امربه معروف ونهی ازمنکر فعالیت داشتند ت
پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص): فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، بر لزوم فعا
پایگاه اظلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): همایش ملی تذکر لسانی با حضور فرمانده ناحیه و امام جمعه شهر
بسیج عشایر: نشست بصیرتی باموضوع استکبارستیزی وآسیب های ماهواره با حضور خواهران بسیجی پایگاه ام البنی

مقاله

این مطلب ۱۳ بار خوانده شده
دکتر "سیفعلی عباس ابادی" :

سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص) سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی؛ پرورش زنبور عسل یک از فعالیت‌هایی است که به شدت تحت تأثیر پدیده ریزگرد قرار گرفته است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) سازمان بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی؛ به عقیده کارشناسان ریزگردها حاصل تخریب محیط زیست از سوی بشر است، این ریزگردها علاوه بر تهدید سلامت انسان‌ها، خسارت قابل توجهی را به بخش‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی وارد می‌کند. و پرورش زنبور عسل یک از فعالیت‌هایی است که به شدت تحت تأثیر پدیده ریزگرد قرار گرفته است. 

 دکتر "سیفعلی عباس ابادی" دکترای دامپزشکی و رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی استان در گفتگو با خبرنگار سازمان با اشاره به اثرات مستقیم ریزگردها بر روی زنبور عسل گفت: اثرات مستقیم زنبور عسل به این صورت است که به دلیل تنفس هوای غبارآلود از نظر تنفسی زنبور دچار مشکل شده و با عارضه التهاب شدید سیستم داخلی، طول عمر آن کاهش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه زنبور عسل به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر اثرات مخرب ریزگردها قرار می‌گیرد اظهارداشت: نتیجه این عامل مخرب کاهش تعداد زنبوران کندو و تولیدات کندو از جمله عسل، گرده و موم است.

دکتر" سیفعلی عباس آبادی" بیان داشت: قدرت دید زنبور عسل در طبیعت به شدت کاهش می‌یابد و در نتیجه برای جست‌وجوی شهد و گرده نمی‌تواند به مسافت‌های دور برود.

وی تصریح کرد: سیستم جهت‌یابی زنبورعسل مختل شده و نمی‌تواند به کندوی خود برگردد یا احتمال ورود اشتباهی به کندوهای دیگر و تلفات افزایش پیدا می‌کند.

وی بیان داشت: ریزگردها به پوشش مویی بدن زنبورعسل چسبیده و با گرده مخلوط شده و کیفیت خود را از دست می‌دهد.

رئس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی افزود: با نشستن ریزگردها بر روی پرچم گل‌ها توسط زنبور به کندو حمل می‌شود و در نتیجه غذای زنبور عسل کیفیت خود را از دست داده و در پرورش لارو اختلال ایجاد می‌شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به اثرات غیرمستقیم گرد و غبار بر زنبور عسل اشاره و خاطرنشان کرد: اثرات غیر مستقیم ریزگردهای موجود در هوا روزنه تنفسی گیاهان را مسدود کرده و توان زیستی آن‌ها را کاهش می‌دهد و با بسته شدن روزنه‌های تنفسی گیاهان و نشستن غبار روی آن‌ها انجام عمل فوتوسنتز یا غذاسازی گیاه مختل می‌شود.

وی ادامه داد: ریزگردها طول عمر زنبورعسل را کاهش داده و تعداد زنبورها در کندو کاهش می‌یابد و در نتیجه میزان تولید محصول و کیفیت محصول تولیدی به مقدار زیادی کم و در موارد حادتر، باعث مرگ کلنی می‌شود.

وی در خاتمه دو پیشنهاد ارائه داد و بیان داشت: زنبورداران حتی‌الامکان کلنی‌های خود را در مسیر هوای آلوده قرار ندهند و در هنگام وقوع گرد و غبار با استفاده از شربت رقیق (به ازای هر یک لیوان شکر، دو لیوان آب) کلنی های خود را تغذیه نمایند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.