ارتباط با فرمانده

امر به معروف و نهی از منکر

دراین مراسم ازده نفر ازدانش آموزان مدارس شهرستان که درزمینه امربه معروف ونهی ازمنکر فعالیت داشتند ت
پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص): فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، بر لزوم فعا
پایگاه اظلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): همایش ملی تذکر لسانی با حضور فرمانده ناحیه و امام جمعه شهر
بسیج عشایر: نشست بصیرتی باموضوع استکبارستیزی وآسیب های ماهواره با حضور خواهران بسیجی پایگاه ام البنی

مقاله

این مطلب ۲۷ بار خوانده شده
یادداشت:(به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی)

سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی؛ انقراض و از میان رفتن یک گونه گیاهی یا جانوری برگشت‎ناپذیر است.
نسخه مناسب چاپ

تنوع زیستی عبارت است از تنوع موجودات زنده، ژن‎هایی که این موجودات از آن تشکیل شده‎اند و زیست‌بوم‎هایی که موجودات در آن زندگی می‎کنند. به‌عبارت دیگر شکل‎های حیات که می‎توانند بهتر در کنار مجموعه‎ای از شرایط موجود روز زمین باقی بمانند یا بهترین گونه‎ای که می‎تواند با شرایط محیط کنار بیاید را تنوع زیستی می‎گویند.

تنوع زیستی شامل سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم است که این مقوله از اهمیت زیادی برخوردار است.

تنوع زیستی به خاطر اکسیژنی که درختان تولید می‎کنند یا آب‎هایی که به طور طبیعی تصفیه می‎شود و باعث ممکن شدن ادامه حیات می‎شود اهمیت فراوانی دارد.

تنوع زیستی تهدیداتی دارد از جمله بهره‎برداری بیش از حد منابع زنده(مانند درختان، آبزیان و...)، انجام توسعه بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست‌محیطی، تخلیه‌ی زباله‎ها و پساب‎ها بدون تصفیه در رودخانه‎ها و عرصه‎های طبیعی، استفاده بیش از حد از آفت‎کش‎ها و کودهای شیمیایی و... تخریب زیستگاه‎های جانداران و قربانی شدن گونه‎های گیاهی و جانوری از جمله تهدیدات هستند.

 بستر و زیرساخت حیات ما انسان‎ها را تنوع زیستی حفظ می‎کند و حافظ سلامت ماست. هم‌چنین موجب تقویت و پیشرفت اقتصاد ما می‎شود و خوراک و پوشاک ما را فراهم می‎کند. تنوع زیستی از فرزندان ما و آینده آنها مراقبت می‎کند و از همه مهم‌تر سیاره زمین را حفظ می‎کند.

تنوع زیستی پشتیبان سلامت انسان‎ها است بسیاری از داروها بر تنوع زیستی متکی هستند برای مثال آسپرین از درخت بید بوده و منشأ آنتی‎بیوتیک‎ها، بخور اکالیپتوس و اغلب داروهای دیگر در اصل موجودات زنده هستند. داروی فلج‌اطفال از یک نوع میمون به دست آمده است که اگر نسل این گونه جانوری از میان رفته بود یا داروی فلج‌اطفال کشف نمی‎شد یا تهیه آن سال‎ها به عقب می‎افتاد سالیانه شمار زیادی از افراد به این بیماری مبتلا می‎شدند.

اغلب موجوداتی که ما انسان‎ها به آنها نیاز داریم بزرگ و زیبا نیستند بلکه ممکن است خیلی کوچک و حتی زشت باشند اما در ادامه هستی و حیات موثر هستند پس ضرورت دارد همه‌ی آفریده‎ها و مخلوقات خداوند را در جهت آسایش و رفاه ما انسان‎ها خلق شده‎اند حفاظت و حراست کنیم، چون انقراض و از میان رفتن یک گونه گیاهی یا جانوری برگشت‎ناپذیر است.

پس می‎توان با روش‎های ساده‎ای از تنوع زیستی حفاظت کرد که از این روش‎ها می‎توان به اسراف نکردن تا جایی که امکان دارد، بازیافت مواد زائد، جلوگیری از صدمه زدن به گیاهان و جانوران، آلوده نکردن آب، هوا و خاک اشاره کرد . گیاهان و جانوران نیز همانند انسان‎ها موجوداتی زنده هستند و حق حیات دارند برای همین باید به حفاظت و حمایت از آنها توجه بیشتری داشته باشیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.