ارتباط با فرمانده

امر به معروف و نهی از منکر

دراین مراسم ازده نفر ازدانش آموزان مدارس شهرستان که درزمینه امربه معروف ونهی ازمنکر فعالیت داشتند ت
پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم (ص): فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه، بر لزوم فعا
پایگاه اظلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص): همایش ملی تذکر لسانی با حضور فرمانده ناحیه و امام جمعه شهر
بسیج عشایر: نشست بصیرتی باموضوع استکبارستیزی وآسیب های ماهواره با حضور خواهران بسیجی پایگاه ام البنی

مقاله

این مطلب ۷۲ بار خوانده شده
حجه الاسلام گلیاری مطرح کرد:

ماه رمضان وتاثیر آن برسبک زندگی دینی

پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص):حجه الاسلام گلیاری گفت: کسی که روزه دار است معمولا یک حال یا حالتی دارد که می گوید برای مثال با زبان روزه نمی توان دروغ گفت یا نگاه نامحرم داشت یا فلان گناه را انجام داد، از این رو روزه داری انسان را از گناه باز می دارد.
نسخه مناسب چاپ

حجه الاسلام علی گلیاری در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) سازمان بسیج مداحان ،در مورد نقش ماه رمضان وتاثیر آن برسبک زندگی دینی گفت:با توجه به اینکه سبک زندگی ما باید بر سبک بندگی شود؛ماه مبارک رمضان فرصت ظهور این سبک را به ما می دهد.یکی از ویژگی های خاص ماه رمضان این است که احسان و نیکوکاری را در بین مسلمین تقویت می کند و افراد را به یاد انسانهای تنگدست و نیازمند می اندازد، روحیه دستگیری از مستمندان و ضعفا را در افراد تقویت می کند.

گلیاری در ادامه افزود: آنچه که ما در آیات وروایات مربوطه به ماه رمضان با آن برخوردار می کنیم یک دسته از کلید واژه هایی هستند که توجه به هرکدام نحوه ای از زندگی مطلوب را برای ما مشخص می کند.

وی گفت:شاید بهترین منبع در این زمینه خطبه شعبانیه پیامبراکرم(ص)باشد که در آن نمونه یک زندگی ایده آل برای روزه داران ترسیم شده است.در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

۱-نظم در زندگی ومدیریت زمان:

انسان ،برای رسیدن به کمال همواره باید از پرتو عقل مدد جوید تا به هدف خویش دست یابد.نظم وانضباط مسیری است که افراد باید در آن قرار گیرند.نظم هم ردیف ارزش های والای اسلامی وراز انسان های بزرگ وراه غلبه بر سختی ها ویافتن کاستی هاست وعامل تامین نیازهای مادی ومعنوی ودست یابی سریع به اهداف وصرفه جویی در وقت واستحکام عمل است.انسان منظم از نشاط وتحرکی بیش تر برخوردار است وآینده نگر ورور اندیش می باشد.

ماه مبارک رمضان فرصت طلایی برای نظم بخشیدن به زندگی هایمان می باشد.انسان باید در زمان معین بخورد بیاشامد ودر زمانی دیگر خوردن وآشامیدن ممنوع می شود.در روزه معینی روزه داری شروع وتا یک ماه ادامه می یابد.این نکات از مسائلی است که روزه دار بیشتر برخوردار است وآینده نگر ودور اندیش می باشد.

۲-آرامش در پرتو روزه داری:

زندگی انسان امروزه مملو از اضطراب واسترس است.انسان تلاش می کند زندگی بدون دغدغه داشته باشد ودر محیط شخصی وکاری وبه طور کلی در محیط اجتماعی آرامش را برای زندگی خود فراهم کند.روزه داری سبب آرامش روحی شده واسترس ونگرانی را از انسان روزه دار دور می کند .مسلما این امر تنها در سایه گرسنگی وتشنگی های بی هدف وبدون احساسالت پاک معنوی میسر نخواهد شد.از آنجا که روزه سرتاسر ذکر وارتباط با خداونداست باعث نوعی نشاط روانی در فرد می شود.

۳-رعایت حق دیگران:

برای قوام یک جامعه وتعالی آن انسان ها باید در رابطه با دیگران حقوقی را رعایت کند.این مسئله در منابع دینی ما بسیار مهم بیان شده است تا آن جا که بر حق خداوند نیز مقدم است .ماه مبارک رمضان بهترین فرصت برای تمرین رعایت حق الناس است.در مورد حقوق دیگران باید به مال مردم احترام گذاشت ودر آن دقت کرد.ربا،رشوه،فریبکاری،هرگونه تصرف نامشروع ،باید به تحصیل رضایت صاحب مال ویا باز پس دادن آن مال جبران شود.احترام به جسم وروان مردم از حقوق مهم دیگر است.

۴-اعتدال در خوردن وآشامیدن:

اصولا بیشتر افراد روزه داری را امساک از خوردن وآشامیدن می دانند واین موضوع در ماه مبارک رمضان برجسته است.شاید در هیچ دوره ای مانند حاضر تغذیه انسان دچار آشفتگی نبوده است.ما هر روز شاهد بیماری هایی هستیم که از خوردن و آشامیدن ایجاد می شود ومی توان گفت غذای ما مصنوعی وبیشتر برای رفع گرسنگی است تا صحت وسلامتی.

حجه الاسلام گلیاری در پایان گفت:بنابراین، این زبان روزه باید در تمام اعضا و جوارح دیگر، خودشان را نشان دهد و همینطور هم است. انسان را از گناه باز می دارد. لذا می بینیم که آمار جرم و جنایت در جامعه کاهش پیدا می کند و اینها از آثار مثبت روزه داری هستند.

انتهای پیام/

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.